یکی از جذابترین شهرهای آفریقای جنوبی ژوهانسبورگ (Johannesburg) است. شهری که بین اهالی آفریقای جنوبی به شهر طلایی معروف است، چرا که معادن طلای زیادی را در خود جاده است. ژوهانسبورگ قطب اقتصادی و صنعتی آفریقاست و می توانیم بگوئیم در بین ۵۰ شهر بزرگ دنیا قرار گرفته است. جالب است بدانید قرار است به شهری سفر می کنید که هیچ دریا و ساحلی ندارد، اما دیدنی های این شهر به قدری زیاد است که به حتم مجذوب این شهر جوان می شوید.

اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. ژوهانسبورگ مرکز بزرگترین و ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی است. این شهر حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مساحت دارد و مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده جمعیت ژوهانسبورگ برابر با ۹۵۰ هزار نفر است.

 

آب و هوای شهر ژوهانسبورگ

از لحاظ آب و هوایی شهر ژوهانسبورگ دارای شرایط نیمه گرمسیری است . دمای هوا در این شهر به دلیل ارتفاع بالای شهر معمولا ملایم است. میانگین بیشترین دمای هوا در طول روز در ماه ژانویه ۲۵ درجه و در ژوئن ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

بهترین زمان سفر به ژوهانسبورگ از ماه مارس تا می و از ماه سپتامبر تا نوامبر است. در این زمان با اینکه هوای این شهر کمی گرم و خشک است اما به دلیل تعداد پایین گردشگران قیمت ها ارزان است. خوب است بدانید از آنجاییکه این شهر در نیمکره ی جنوبی قرار دارد. فصل سرما از ماه ژوئن شروع شده و تا آگوست هم ادامه دارد. از طرفی فصل گرما از ماه دسامبر شروع و تا فوریه ادامه دارد. با آمدن ماه مارس از سفر گردشگران به این شهر کم می شود و قیمت ها نیز کاهش پیدا می کنند.

 

مختصری از تاریخ ژوهانسبورگ

قرار است به شهر جوانی سفر کنید. شهری که فقط ۱۲۰ سال است که ساخته شده است. اما اگر می خواهید از تاریخ این شهر بدانید در سفر به ژوهانسبورگ بی شک به موزه های این شهر بروید. داستان های زیادی از زمان کشف طلا تا دوران درگیری های بین سفید پوستان و سیاه پوستان خواهید شنید.

هزینه حمل و نقل در ژوهانسبورگ

از آنجا که ترافیک در این شهر زیاد نیست، یکی از بهترین روش های حمل و نقل در شهر با تاکسی است. البته می توانید در صورت تمایل از سیستم های حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس هم استفاده کنید، اما از آنجایی که هزینه ی تاکسی چندان بالا نیست گردشگران ترجیح می دهند تا با تاکسی رفت و آمد کنند.

هزینه بلیط تک سفره ۲۵ دانگ

هزینه بلیط ماهانه حمل و نقل ۸۰۰ دانگ

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۲۰ دانگ و به ازای هر یک کیلومتر ۱۵ دانگ به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۱۰۰ دانگ باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۱۵ دانگ

 

جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ

موزه‌ی آپارتاید | Apartheid Museum
موزه ای که در آن می توانید تاریخ آپارتاید در آفریقای جنوبی را در قالب تصویرهایی از بریده های روزنامه و عکس و آثار هنری ببینید. برای بازدید از این موزه ی دیدنی باید حداقل ۲ ساعت زمان بگذارید.

 

موزه ‌ی خانه ‌ی ویکتوریایی Lindfield
اگر از علاقه مندان به دوره ویکتوریا هستید، اینجا جایی است که برایتان لذت بخش خواهد بود. صاحب این موزه لباس ویکتوریایی اش را می پوشد و از بازدید کننده ها استقبال می کند و بعد گردشگری در قسمت های مختلف این خانه ی قدیمی شروع می شود.

 

موزه Constitution Hill
اگر دوست دارید با یک جای عالی که نشان دهنده ی تاریخ ژوهانسبورگ است آشنا شوید، باید از اینجا دیدن کنید. جایی که در گذشته زندان بوده و حالا به موزه تبدیل شده است. مهاتما گاندی و نلسون ماندلا بخشی از زندگی خود را در این زندان گذرانده اند.

 

پارک Gold Reef City
این مجموعه در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. گردشگران با سر زدن به این مجموعه به دوران تب طلا سفر می‌کنند. در بخش‌های مختلف این پارک موضوعی و نمایشگاه‌های تاریخی آن می‌توانید با این دوران از تاریخ آفریقای جنوبی بیشتر آشنا شوید. گردشگران می‌توانند از بخش‌هایی از یک معدن قدیمی طلا که غنی‌ترین معدن طلا در دنیا است بازدید کنند و با سختی کار معدنچیان طلا از نزدیک آشنا شوند.

 

سوووتو (Soweto) و موزه‌ی ماندلاسووتو (Soweto) مخفف کلمه‌ی Southwestern Townships و به معنای ناحیه‌ی جنوب غربی است. این منطقه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی ژوهانسبورگ قرار دارد و گردشگران را به سفری به قلب جنگ برای آزادی می‌برد. این منطقه در گذشته محلی برای جدا کردن کارگران سیاه‌پوست بوده که بسیاری از آنها در آلونک‌های آهنی زندگی می‌کردند. جنبش مبارزه با آپارتاید از همین منطقه آغاز شد. موزه‌ی ماندلا هم در همین منطقه قرار دارد.

 

منطقه ‌ی Maboneng Precinct
این منطقه‌ی زنده و پر‌جنب‌و‌جوش، میزبان کافه‌ها، رستوران‌ها و مناطق تفریحی متعدد است. یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های این منطقه، بازارچه ‌ی هفتگی آن است که در آن محصولات غذایی از سراسر قاره عرضه می‌شود. انبارهای قدیمی این منطقه، امروزه به کافه‌ها و گالری‌ها و فروشگاه‌های زیبا تبدیل شده‌اند. این منطقه برای گشت و گذار و خرید و غذا خوردن در رستوران‌ها و تماشای سبک زندگی اهالی شهر، یک مقصد عالی است.

 

معرفی شهر معرفی شهر ونکوور (Vancouver)